Gönen Kaymakamlığı Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu Çalışmalara Başladı


Gönen Kaymakamlığı
Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu
Çalışmalara Başladı

Gençlerimizi uyuşturucu batağından ve kurulan tuzaklardan kurtarmak amacıyla, Gönen Kaymakamlığınca oluşturulan Bağımlılıkla Mücadele Ofisi kuruldu.
Kamu kurum ve kuruluşları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının da üye olduğu komisyon çalışmalarına başladı.

 Komisyon üyeleri, kendi bünyelerinde eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler, etkinlikler, tesbit ve bağımlılıkla mücadele konusunda  çeşitli faaliyetlerde bulunabilecek.
Yapmış oldukları faaliyetleri aylık raporlar halinde komisyona bildirecek.
Uyuşturucu bağımlılığı ve kaçakçılığına dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’nde her yıl farkındalık sağlamaya yönelik etkinlikler düzenleniyor ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin hazırladığı Dünya Uyuşturucu Raporu da bu günde açıklanıyor. 26 Haziran’da açıklanan BM 2016 raporuna göre dünya genelinde uyuşturucu bağımlılarının sayısının 29 milyona ulaştığına dikkat çekildi.

6 kişiden sadece 1’i tedavi oluyor

Rapora göre, yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 5’i, bir başka deyişle 15-64 yaşları arasında yaklaşık 250 milyon kişinin 2014 yılında en az bir uyuşturucu madde kullandığı görülüyor. Madde kullanım bozukluğu olan kişilerin sayısı altı yıldan beri ilk defa artarak 27 milyondan 29 milyona ulaşmış bulunuyor. Rapora göre, 29 milyon kişi arasından yüzde 14’ü HIV’li olmak üzere, yaklaşık 12 milyon kişi damar içi uyuşturucu kullanıyor. 6 milyon kişi de Hepatit C virüsü taşıyor. Madde kullanım bozukluğu olan her 6 kişiden ancak 1’i tedavi oluyor.

Dünya çapında en yaygın kullanılan uyuşturucu olma özelliğini sürdüren esrarın kullanıcı sayısı 183 milyon olarak tahmin ediliyor. Özellikle Batı ülkelerinde uyuşturucunun kabul edilebilirliğinin artmasına paralel olarak esrar kullanımında da tırmanış görülüyor. Geçtiğimiz on yıl içinde birçok bölgede esrar kullanımı için tedavi olmaya başlayan kişi sayısında ise artış olduğu belirtiliyor.477 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret404064
Çobanla Başbaşa
Emlak Videoları
Keşif TV Ptogramları
satılık Araziler
Köyler Mahaller
Gönen Köyleri
Manyasın Köyleri
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 33° 21°
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.75905.7821
Euro6.54306.5692